جمعه 14 مرداد 1390  12:13 ب.ظ

دیوار خشک

در ساختمان‌سازی به قابی گچی که میان دو لایه ضخیم از کاغذ فشرده شود و برای ساخت دیوارهای داخلی و سقف از آن بهره بگیرند دیوار خشک گفته می‌شود. دلیل اینکه این محصول را دیوار خشک می‌نامند آن است که در ساخت آن از فرایند تولید مصالح تر مانند سیمان و گچ استفاده نمی‌شود.


دیوار خشک از دسته «سازه‌های نورد سرد» است و امروزه دیوارهای خشک به عنوان یکی از محصولات جایگزین دیوارهای گچی و سیمانی استفاده دارند. از دیوار خشک به عنوان پوشش‌های نهایی، پوشش سازه‌های بنا و جداکننده‌های داخلی استفاده می‌شود.


کاربرد دیوار خشک به جای دیوار بنایی باعث کاهش بار مرده به میزان ۳۵ درصد، کاهش نیروی مؤثر زمین‌لرزه بر ساختمان به میزان ۶۰ درصد، و کاهش هزینه تامین ایستایی ساختمان می‌شود.


درای وال تشکیل شده است از یک سری ناودانی گالوالیزه (به ناودانی افقی رانر و به ناودانی عمودی استاد گویند.)که ابتدا ی ناودانی افقی بر زیرسقف میخوابانند و به وسیله لیزر به ناودانی که بر روی کف گذاشته شده است تراز و بعد توسط تفنگ گازی با میخ های فولادی به زمین پرج میکنند.


بعد از این کا ر نوبت به گذاشتن ناودانی های عمودی به فواصل ۴۰ تا ۶۰ (بسته به ا و نوع کاربری )میرسد.


در درون ناودانی های عمودی ۳ سوارخ به فاصله گذاشته شده است که در واقع برای عبور لوله های تاسیساتی میباشد . بعد از گذاشتن ناودانی های عمودی با پیچ های سر مته دار ناودانی افقی را از بالا و پایین پیچ مکنند . حال به نوبت گذاشتن لوله های تاسیساتی میرسد و به دلیل اینکه داخل این دیوار خالی است دیگر نیازی به کنده کاری برای رد شدن لوله ها ندارد که این عمل باعث افزایش سرعت است. حال نوبت به نصب پوشش بر روی دیوار میگردد


پوشش های رایچ معمولا دو نوع هستند سیمانی و گچی ابعاد آنها حدودا۵/۱ در ۳۰۰ در ۱۲۰ سانتیمتر میباشد و مانند یک صفحه تخت میباشد که آن ر ا بر روی دیوار قرار داده و به وسیله پیچ آن را به ورق گالوالیزه پیچ میکنند بعد دیوار را بتونه کرده و درز گچ برگ ها را با نواری ارتچاعی میگیرند .

لازم به ذکر است که بزرگترین مزیتی که فیری وال را با درای وال های تمام دنیا جدا میکند اجرای سنگ به صورت سنتی و صنعتی بر روی این دیوار است . در روش صنعتی شما محدودیت طبقاتی ندارید زیرا طوری طراحی شده است که وزن هر قاب بر روی همان طبقه میباشد. و دیگر اینکه در این روش شما میتوانید مثلا از طبقه آخر یا هر قسمتی که دوست دارید شروع نمایید .

به راحتی و با پرت بسیار اندک و با سرعت بالا میتوان بر روی درای وال کاشی کاری نمود . البته فیری وال درای مزیت ویژه و منحصر به فرد در این ضمینه میباشد . بطوریکه میتوان بر روی آن به روش کاملا سنتی و دوغابی کاشی کاری و یا سیمان کاری کرد.و این به دلیل داشتن استراکجر ورق گرم و طراحی آن است.

یکی از استانداردترین پوشش ها در درای وال گچ برگ است گچ برگ تشکیل شده است از گچ خشک دیرگیر و روکش هایی در دو طرف با خاصیت هایی متفاوت که تمامی خاصیت های گچ برگ به روکش آن بستگی دارد البته نوع گچ مورد استفاده نیز اهمیت دارد.گچ برگ ها در انواع ساده -مقاوم در برابر رطوبت -مقاوم در برابر حریق و۰۰۰۰ تولید میگردند.ضخامت آنها از ۶ الی ۲۰  میلیمتر عرض آن ۱۰۰ الی ۱۲۰ سانت و ارتفاع آنها ۴۰/۲ الی ۳ متر میباشد.متاسفانه به دلیل ضعفهایی که دارند در ایران زیاد مورد استقبال قرار نگرفتند.

یکی دیگر از محاسن این دیوار قابلیت گج کاری و سیمان کاری بر روی آن است به طوریکه فیری وال را از درای وال های دیگر جدا میکند . البته دیده شده است که افراد بیسواد و نفهم اقدام به این کار بر روی درای وال های دیگر کرده اند . باید هشدار دهم ۱- به دلیل اینکه اکثر درای وال ها از گالوالیزه سرد تهیه میشوند.بعد از مدتی دچار زنگ زدگی میگردند.۲-عدم استفاده ازپیچ های مخصوص باعث زنگ زدگی و نمایان شدن جای پیچ ها به صورت زرد رنگ بر روی دیوار میشود.۳-عدم اجرای نامناسب مشکلاتی مثل پیچیدگی و رد صدا و پرت شدید حرارت میشود .۴-از همه مهمتر ضخامت ورق استفاده شده در درای وال ها جواب این کار را از نظر وزن متر مربع روی دیوار نمیدهد و بسیار خطرناک است.

همانطور که اشاره شده یکی از فرق های فیری وال با درای وال های دیگر در آن است که میتوان به راحتی از انواع پوشش ها ازجمله سنگ-چوب-کامپوزیت-شیشه-گچ برگ-گچ کاری سنتی-کاهگل-سیمان برگ-سیمان کاری سنتی-شات سیمان-پرلیت و .... بر روی آن استفاده نمایید.

به مراتب با توجه به صاف بودن این دیوار مقدار قابل توجهی از پرت مصالح جلوگیری شده و سرعت کار بالا میرود.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic